Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

Największe przedsięwzięcie polskiego dokumentu już w kinach

„Jan Paweł II. Szukałem Was…”

+++ Realizowany przez cztery lata, na czterech kontynentach, w trzynastu krajach. Znalazły się w nim unikalne, archiwalne materiały oraz wypowiedzi największych współczesnych autorytetów świata. 1,5-godzinny film dokumentalny „Jan Paweł II. Szukałem Was…” to największe przedsięwzięcie w historii polskiego dokumentu. Film o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Ojciec Święty Jan Paweł II trzeba koniecznie zobaczyć!
O życiu i przesłaniu
+++ To film, który przemawia głęboko do serca. Jako postulator procesu beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II porównywałem rzeczywistość, która objawiła się z kart procesowych z tą z filmu. Osobowość filmowa jest niejako ilustracją tej z procesu, tego, co jest owocem procesu. Ten film nazwałbym dopełnieniem uczuciowym dokumentacji procesowej. Gdyby była taka możliwość, chętnie dołączyłbym ją do dokumentacji. Mamy tu do czynienia z prawdziwym człowiekiem, który się śmieje, płacze, kocha, przyjaźni się, cierpi, który zachwyca się pięknem świata. Jan Paweł II nauczył nas tego, by patrzeć na urząd papieża w sposób bardziej rodzinny, a nie oficjalny, sterylny. Do biura postulatora przyszło bardzo wiele listów od ludzi z całego świata. Ich charakterystycznym rysem jest wielka bezpośredniość, z jaką ludzie zwracają się do niego. Pozostał nie tyle Janem Pawłem II, ile wujkiem, dziadkiem, bratem, Lolkiem, osobą kochaną, która jest członkiem rodziny – powiedział o filmie ks. Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.
+++ „Jan Paweł II. Szukałem Was…” to pełnometrażowy film dokumentalny o życiu i przesłaniu, jakie pozostawił po sobie Jan Paweł II. Film ukazuje jego wyjątkowe miejsce w historii Kościoła i świata oraz to, jak jego niezwykła osobowość, naturalność, otwartość i poczucie humoru łączyły ludzi na wszystkich kontynentach, niezależnie od ich statusu społecznego, wieku, wyznawanych wartości, czy religii. Piękna muzyka, urzekające zdjęcia, świetny montaż i żywa narracja sprawiają, że dokument ogląda się jak film fabularny. Wielką jego wartością są archiwalne materiały, które widzimy po raz pierwszy. Pochodzą one m.in. ze zbiorów Telewizji Watykańskiej, włoskiej telewizji RAI, a także Filmoteki Watykańskiej, Filmoteki Narodowej, TVP, Episkopatu Polski oraz ze zbiorów prywatnych. Kluczową rolę w „Jan Paweł II. Szukałem Was…” odgrywają ekskluzywne, nagrane specjalnie na potrzeby filmu, wypowiedzi autorytetów współczesnego świata, którzy wspominają Jana Pawła II. W tej grupie znajdują się m.in. przywódcy państw, wybitni przedstawiciele świata kultury, aktorzy, kreatorzy mody, dziennikarze, ludzie nauki, najważniejsi przedstawiciele światowych religii (m.in. duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV, Naczelny Rabin Izraela w latach 1993–2003 Yisrael Meir Lau czy głowa Kościoła Konstantynopola, Bartolomeo I).
Realizowany sercem
+++ „Jan Paweł II. Szukałem Was…” nie jest biografią, ani też kolejną kronikarską opowieścią zachowaną w stylistyce reportażu telewizyjnego, lecz dynamicznym, nowoczesnym filmem, posiadającym wszelkie walory artystyczne, na jakie czeka współczesny widz. Obraz został zrealizowany w technice HD, a dźwięk zgrany w systemie dolby Digital 5.1, co sprawia, że widzowie mogą w pełni rozkoszować się muzyką, którą Michał Lorenc napisał specjalnie dla tej produkcji na 70-osobową orkiestrę, chóry i solistów.
+++ Widziałem wiele filmów o Ojcu Świętym, około czterdziestu, ale ten film przeżyłem w sposób szczególny. Nie dlatego, że wypowiadam się w nim, ale dlatego, że widziałem, w jaki sposób go realizowano. Nie była najistotniejsza technika, czy wyraz artystyczny, ale serce i emocje towarzyszące nagraniu. W stosunkowo krótkim dokumencie w piękny sposób pokazano człowieczeństwo Jana Pawła II. Przekazano to, jakim był człowiekiem. Zadanie było trudne: bo jak w półtorej godziny pokazać wielkość takiej postaci? Tej ekipie filmowej to się udało. Moim zdaniem film można streścić stwierdzeniem, że Jan Paweł II wyszedł na spotkanie świata, a świat przyjeżdżał na spotkanie z nim. Znałem pięciu papieży, rozmawiałem z nimi, ale Jan Paweł II był absolutnie wyjątkowy – powiedział Franco Bucarelli, watykanista, pisarz.
+++ Ten film to bez wątpienia największe przedsięwzięcie w historii polskiego dokumentu, to blisko cztery lata pracy, 90 dni zdjęciowych, materiał zrealizowany w 13 krajach (Watykan, Włochy, Izrael, Malta, Polska, Meksyk, Jordania, Boliwia, Zambia, Botswana, Kamerun, Turcja, Maroko), w 120 lokalizacjach, w tym także w bardzo trudno dostępnych, gdzie kamera zazwyczaj nie ma wstępu.

Agnieszka Bialik