Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

31. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia Człowieka na Jasną Górę

Zachęcali do modlitwy i działania na rzecz obrony życia

+++ O aborcji, eutanazji, metodzie in vitro, a także o zagrożeniach płynących z promowanej wśród młodzieży permisywnej edukacji seksualnej debatowali działacze pro-life zgromadzeni w sobotę 19 marca na 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Obrońców Życia na Jasnej Górze. Podkreślali, że dziś przyszedł czas na działanie – na odważnie opowiedzenie się po stronie życia. – Ludzie wiary modlą się w intencji życia, ale sama modlitwa bez zaangażowania na rzecz życia jest niewystarczająca. Czegoś jej brakuje. Za modlitwą musi iść działanie na rzecz życia – podkreślił ks. abp Stanisław Nowak, Metropolita Częstochowski.
+++ Spotkanie na Jasnej Górze zgromadziło ponad tysiąc pięćset osób – przedstawicieli kilkudziesięciu ruchów i stowarzyszeń pro-life, działających na terenie kraju.
+++ Zaproszony na pielgrzymkę Raymond de Souza, katolicki intelektualista z USA, przedstawił w swoim wystąpieniu trzy kroki do cywilizacji śmierci, którymi są: antykoncepcja (wojna ludzi z sobą nawzajem), aborcja (wojna rodziców z dziećmi) oraz eutanazja (wojna dzieci z rodzicami). – Na Zachodzie dominuje dziś mentalność antykoncepcyjna. Każdego roku więcej ludzi umiera niż się rodzi. Przez to cywilizacja chrześcijańska wypierana jest przez islam – tłumaczył.
+++ Souza podkreślił, że jak kiedyś odpowiedzią na reformację była kontreformacja, tak dziś konieczna jest odpowiedź na rewolucję, czyli kontrewolucja, a środkami jej działania są: modlitwa, zdobywanie wiedzy i działanie. – Chrystus szuka świadków, którzy mają odważną wiarę. Ludzi, którzy spotykają się z ogromem Jego miłości i tą miłością płoną. Mówi się, że żołnierze walczą, ale Bóg wygrywa wojnę. My więc powinniśmy walczyć, a Bóg da nam zwycięstwo. Wskazał także na przykład o. Augustyna Kordeckiego, który nie oddał Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego.
+++ Z dużym zainteresowaniem wysłuchano referatu dr. Szymona Grzelaka nt. seksualności człowieka i zagrożeń współczesnej młodzieży.
+++ Sławomir Skiba, redaktor naczelny „Polonia Christiana” zachęcał zebranych do konkretnego włączenia się w działanie na rzecz życia. – 29 maja w Warszawie odbędzie się Marsz dla Życia. Zapraszam. W Hiszpanii w takim marszu bierze udział milion osób. Tyle samo uczestniczyło w Rzymie w takiej inicjatywie. W Paryżu było 40 tys. osób. W Warszawie jedynie sześć tysięcy. Czas to zmienić. Musimy się policzyć. Musimy pokazać, ilu nas jest. Wywrzeć nacisk na rządzących – mówił Sławomir Skiba.
+++ Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Nowak. Eucharystię koncelebrował ks. bp Jan Szkodoń z Krakowa oraz kilkunastu biskupów.
+++ Abp Stanisław Nowak wezwał obrońców życia do intensywnego działania na polu ochrony życia. – Obrona życia do końca, to zadanie dla każdego człowieka. To nie jest przywilej jakichś grup, ale sprawa wszystkich. Wielkie zadanie. Jak mówił hierarcha, trwa wojna wypowiedziana nienarodzonym, wypowiedziana życiu. – Już nie tylko aborcja czy eutanazja, ale także in vitro i inne wyrafinowane metody zagrażają życiu. Skutki tego mamy – Polska wymiera. Domagajmy się więc, aby życie ludzkie było chronione w naszej Ojczyźnie. Przypominajmy naszym posłom i senatorom oraz rządzącym o obowiązku obrony życia każdego człowieka – podkreślał ks. abp Nowak.
Uczestnicy pielgrzymki przyjęli specjalne przesłanie.
+++ Dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka powiedział, że działacze pro-life przybyli na Jasną Górę, aby przede wszystkim podziękować za beatyfikację Jana Pawła II.
+++ Konkretnym wyrazem działania obrońców życia był obrzęd złożenia przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zostały rozdane także nagrody zwycięzcom VII edycji Konkursu im. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”.
+++ W tym roku wśród uczestników pielgrzymki obrońców życia było wielu młodych ludzi. – To cieszy, że wciąż nowe grupy, nowe osoby, młodzież garnie się i ma potrzebę tę swoją postawę manifestować, upominać się o prawo do życia, o prawo do rodziny, o te sprawy, które są nam bliskie – podkreślił dr Paweł Wosicki.
+++ Do organizatorów 31. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę specjalny list skierował J.E. ks. bp Kazimierz Górny: „Zabijanie dzieci w łonach matek jest skandalem naszych czasów. Chrześcijanin nie może pozostać obojętny wobec losu niewinnych istot ludzkich. Każde dziecko już od poczęcia zasługuje na miłość i opiekę, szczególnie dzieci chore. Takie dzieci trzeba leczyć, a nie zabijać. Nadszedł czas podjęcia konkretnych działań na rzecz prawa do życia wszystkich poczętych dzieci, bez względu na ich stan zdrowia. Inicjatywy środowisk ludzi świeckich, występujących w obronie życia, całym sercem popieramy, zachęcając do współpracy wszystkich ludzi sumienia”.
+++ Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, prowadzona przez ks. Stanisława Maślankę, asystenta Krucjaty Modlitwy w Obronie Życia Poczętych Dzieci.

Małgorzata Pabis