Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

Kościół i sport

Londyn wita olimpijczyków!

27 lipca na Stadionie Olimpijskim w Londynie rozpoczną się XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie. Ta największa na świecie i najbardziej prestiżowa impreza sportowa potrwa do 12 sierpnia. Londyn gościć będzie olimpijczyków już po raz trzeci. Wcześniej odbyły się tu olimpiady w 1908 i 1948 roku. Chrześcijanie różnych wyznań zamierzają organizować imprezy towarzyszące igrzyskom. Hasłem akcji będą słowa: „Bardziej niż złoto”.
Sportowcy z 204 krajów

Stadion olimpijski w Londynie

O takie medale walczyć będą olimpijczycy

Przed nami druga w tym roku wielka impreza sportowa. Po emocjach piłkarskich Euro 2012 czas na letnie igrzyska olimpijskie. Stolica Anglii prawo do organizacji imprezy otrzymała w 2005 r. na 117. posiedzeniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W finale Londyn pokonał Paryż. Wcześniej odpadły: Madryt, Nowy Jork i Moskwa. W Londynie wystąpi ok. 10,5 tys. sportowców z 204 krajów. Walczyć będą o 302 komplety medali w 39 dyscyplinach.
Z okazji igrzysk chrześcijanie różnych wyznań zorganizują imprezy towarzyszące pod hasłem „Bardziej niż złoto”. Nawiązują one zarówno do Psalmu 119: „Miłuję Twoje przykazania bardziej niż złoto, niż złoto najczystsze”, jak i do koloru najważniejszego medalu w każdej z dyscyplin sportowych. Hasło zostało wybrane przez ekumeniczną organizację „More Than Gold”, która pomaga kościołom w Wielkiej Brytanii we włączeniu się w inicjatywy związane z olimpiadą.
Inicjatywa ma dwa główne cele: zachęcenie parafian do organizowania imprez, które umożliwią świętowanie tego wielkiego wydarzenia, a także przekazanie własnemu krajowi i światu „duchowego przesłania”. „More Than Gold” proponuje np. organizowanie lokalnych przyjęć na trasie przekazywania ognia olimpijskiego, przyjmowanie w swoich domach rodzin sportowców, których nie byłoby stać na inne zakwaterowanie, włączenie się w wolontariat igrzysk jako „sposób na okazanie wszystkim miłości Chrystusa” itp.
Inicjatywy Kościoła katolickiego
Sztafeta z ogniem olimpijskim

W inicjatywach „More Than Gold” uczestniczy także Kościół katolicki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, ks. abp Vincent Nichols odwiedził już Park Olimpijski we wschodniej części Londynu, gdzie odbędzie się część zawodów i gdzie będą mieszkać sportowcy. Jego zdaniem Olimpiada i Paraolimpiada przypominają wszystkim, a zwłaszcza ludziom młodym, znaczenie dobrego zdrowia, godności własnego ciała i to, że troska o nie ma także wymiar duchowy. – Przykład wielu sportowców, którzy codziennie trenują przed igrzyskami przypomina nam, że i w naszym codziennym życiu potrzebujemy dobrych przyzwyczajeń i uporządkowania, aby jak najlepiej wykorzystać talenty otrzymane od Boga – wskazał Metropolita Westminsteru.
Przy okazji olimpiady Kościół powołał do życia Fundację Jana Pawła II na rzecz Sportu. Oprócz koordynacji działań istniejących już katolickich ośrodków sportowych, będzie ona dbać o to, aby sport był środkiem wychowania, okazją do spotykania się z ludźmi, a także sposobem pokonywania istniejących konfliktów na przedmieściach wielkich miast. Zajmie się również budową nowych obiektów sportowych w parafiach i katolickich szkołach.
Polskie medale
Pierwszy medal olimpijski dla Polski wywalczyła w roku 1924 czwórka kolarzy torowych w składzie: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz – był to medal srebrny. Natomiast pierwszy medal indywidualny zdobył Adam Królikiewicz – medal brązowy w jeździeckim konkursie skoków. Pierwszy złoty medal zdobyła dyskobolka Halina Konopacka w 1928 r. Podczas ostatnich igrzysk w Pekinie w 2008 r. nasi olimpijczycy wywalczyli 10 medali (3 złote, 6 srebrnych, 1 brązowy). W dotychczasowej historii olimpiad „biało-czerwoni” zdobyli 361 krążków (162 złote, 80 srebrnych, 119 brązowych). Najwięcej, 15 medali przywieźli w 1980 r. z Moskwy, ale wówczas aż 63 kraje zbojkotowały igrzyska z powodu inwazji Sowietów na Afganistan.

Agnieszka Bialik
fot. London2012