Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

SPOTKANIA Z MATKĄ BOŻĄ

W niedzielne południe, 13 maja 1917 roku Matka Boża przyszła do trojga dzieci z Aljustrel po raz pierwszy. Na polu należącym do rodziny Łucji, w miejscu zwanym Cova da Iria, dzieci jak zwykle doglądały pasących się owiec. Nagle, podczas zabawy, zauważyły dziwny błysk. Po chwili na jednym z niskich drzewek znajdującym się tuż przed nimi, mali pastuszkowie ujrzeli świetlistą postać bardzo młodej kobiety.

Matka Boża w Fatimie: Odmawiajcie Różaniec

Dąb skalny – związany z ukazaniem się Matki Bożej (Fot. Z. Kiresztura)

W 1917 roku świat pogrążony był w najbardziej krwawym konflikcie zbrojnym w jego historii. Na terenie Rosji rodził się już system, którego wyznawcy postanowili zniszczyć wszystko co wiązało się z dotychczasowym porządkiem opartym na wierze w Boga. Terror, który później wzniecili oznaczał śmierć i prześladowania setek milionów ludzi na całym świecie. Na drugim, zachodnim krańcu Europy – w Portugalii, która była już wówczas jedynie ubogą prowincją – również rządy sprawowali wrogowie Pana Boga. Jednak kraj ten został wybrany – Maryja ogłosiła w nim swoje orędzie. Przekazała go za pośrednictwem trojga pastuszków: Łucji dos Santos i jej kuzynów Hiacynty i Franciszka Marto. „Jestem z nieba” „Nie lękajcie się. Nie uczynię wam krzywdy” – powiedziała łagodnie. Na pytania Łucji: skąd jest i czego oczekuje od nich, piękna Pani odpowiedziała: „Jestem z nieba. Przyszłam prosić was, abyście przychodzili tutaj przez sześć kolejnych miesięcy, 13 dnia miesiąca o tej samej godzinie. Potem powiem wam kim jestem i czego chcę. Potem wrócę jeszcze siódmy raz”. Łucja zapytała następnie czy każde z nich pójdzie do nieba. Maryja za każdym razem odpowiadała twierdząco. „Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia. Jakie On będzie chciał na was zesłać, w akcie zadośćuczynienia za grzechy, którymi jest obrażany oraz jako prośbę o nawrócenie grzeszników?” – zapytała następnie Pani. „Tak, chcemy” – odpowiedziały dzieci. Wówczas ubrana w białą suknię Pani powiedziała: „Zatem będziecie musieli wiele wycierpieć, ale łaska Boża będzie waszą pociechą”. W tym momencie z jej otwartych dłoni wyszło światło, które przenikało dzieci i wywołało w nich głębokie duchowe przeżycia. Mali wizjonerzy upadli na kolana i modlili się gorąco, tak jak uczył ich tego Anioł. Zanim odeszła do nieba, piękna Pani powiedziała jeszcze do dzieci: „Odmawiajcie Różaniec codziennie, aby wyjednać pokój dla świata i koniec wojny”.
Prośby Maryi
Kaplica objawień – tu wydarzyło się 5 z 6 objawień (Fot. Z. Kiresztura)

Dzieci niezwykle mocno przeżyły to wydarzenie. Szczególnie mała Hiacynta, która nie potrafiła utrzymać w tajemnicy spotkania z Matką Bożą, tak jak prosiła Łucja. Natychmiast opowiedziała o wszystkim swojej mamie. Wydarzenia nie udało się utrzymać w sekrecie. Miesiąc później dzieciom towarzyszyła już kilkudziesięcioosobowa grupa innych osób. 13 czerwca przypada wspomnienie św. Antoniego, pochodzącego z Lizbony franciszkanina, znanego i czczonego na całym świecie, a szczególnie w Portugalii, której jest patronem. Ubrane odświętnie dzieci przybyły na Cova da Iria o umówionej porze. Piękna Pani przybyła podobnie jak poprzednio w świetle silniejszym niż blask słońca. Jasność ta ogarniała dzieci i przenikała je. Rozmowę z Matką Bożą rozpoczęła Łucja. Zapytała ponownie czego oczekuje od nich. „Chcę abyście przyszli tutaj 13 dnia następnego miesiąca, abyście codziennie odmawiali Różaniec i nauczyli się czytać” – powiedziała Pani, zapewniając dzieci, że później wyjawi im czego od nich chce. Łucja poprosiła w imieniu dzieci, aby Matka Boża zabrała je do nieba. Usłyszała, że Hiacynta i Franciszek już wkrótce odejdą z tego świata. Łucja pozostanie na ziemi jeszcze jakiś czas. Maryja ukazała dzieciom podczas tego spotkania wizję serca oplecionego koroną z cierni.
Prośba o cud
Podczas trzeciego spotkania, 13 lipca, Maryja ponownie poprosiła dzieci o to, by przyszły na to miejsce 13 dnia następnego miesiąca. Przypomniała im także o codziennym odmawianiu Różańca na cześć Matki Bożej Różańcowej w intencji pokoju dla świata i o koniec wojny. Poproszona przez Łucję o wyjawienie kim jest i o dokonanie jakiegoś cudu, aby wszyscy uwierzyli, że dzieci nie zmyślają Maryja odpowiedziała: „W październiku powiem kim jestem, czego chcę i dokonam cudu, aby wszyscy zobaczyli i uwierzyli”. Wizja piekła Matka Boża ukazała dzieciom wizję piekła i wezwała do modlitwy za grzeszników, którzy tam trafiają. „Aby ich ratować, Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie. Wojna się skończy. Ale jeżeli się nie przestanie obrażać Boga, to za pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga, gorsza”. Zapowiedziała także, że przyjdzie aby żądać poświęcenia Rosji jej Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii Świętej w pierwsze soboty. „Jeżeli ludzie me życzenia spełnią Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy ludzie będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych. Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, a dla świata nastanie okres pokoju. W Portugalii będzie zawsze zachowany dogmat wiary”. Związani tajemnicą Maryja zażyczyła sobie, aby część tego przekazu dzieci zachowały na razie dla siebie. Świat dopiero później miał poznać kolejne części tajemnicy fatimskiej. Matka Boża nauczyła także dzieci modlitwy, którą mają odmawiać po każdej tajemnicy Różańca: „O mój Jezu, przebacz nam nasze winy, zachowaj nas od ognia piekielnego i zaprowadź wszystkie dusze do nieba, szczególnie te, które najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”. Podczas trzeciego spotkania wizjonerów z Matką Bożą towarzyszyło im już ok. czterech tysięcy osób. Już wcześniej dzieci żyły pod olbrzymią presją otoczenia. Teraz cała uwaga niewielkiej społeczności skupiła się na nich. W dodatku Łucja, Franciszek i Hiacynta nie mogli już mówić o wszystkim czego dowiedzieli się od Matki Bożej. Byli wiązani tajemnicą.