Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

JUBILEUSZOWY ODPUST

ZDOBĄDŹ ODPUST!

Z okazji Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasna Góra, pielgrzymi do tego sanktuarium przybywający otrzymali specjalny dar papieski w postaci odpustu. Czy już go uzyskałeś? Jeśli nie – pospiesz się! Masz na to czas tylko do 8 grudnia.

Fot. H. Bejda

Chodzi o odpust zupełny, który – pod zwykłymi warunkami czyli: spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa zgodnie z intencją Papieża – mogą otrzymać – jak czytamy w dekrecie – „wierni prawdziwie skruszeni i wiedzeni miłością”, „jeśli bazylikę Sanktuarium Czarnej Madonny z Jasnej Góry nawiedziliby w formie pielgrzymki i przed ukoronowanym obrazem uczestniczyli w świętych obrzędach, względnie tylko przez odpowiedni czas, za wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o uproszenie powołań kapłańskich i zakonnych i za obronę instytucji ludzkiej rodziny pokorne prośby zanieśli Bogu przez Maryję, kończąc [wszystko] Modlitwą Pańską, Symbolem Wiary i wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Patronki i Królowej Polski. Starzy, chorzy i wszyscy, którzy ze słusznej przyczyny nie mogą wyjść z domu, gdy pragnieniem ducha połączą się z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Sanktuarium, tak samo będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem jednak, że – mając w pogardzie jakikolwiek grzech i wzbudziwszy intencję wypełnienia (gdy to będzie jak najszybciej możliwe) trzech zwykłych warunków – przed jakimkolwiek małym wizerunkiem Niebieskiej Patronki odmówią pobożnie modlitwy, o których mowa wyżej, ofiarując miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje cierpienia i niedogodności własnego życia”. Odpust jest darowaniem kary doczesnej za grzechy odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty. Ten konkretny odpust można także – jak wynika z dekretu – aplikować „jako pomoc duszom wiernych przebywających w czyśćcu”, a zatem zdobyć go nie dla siebie, ale dla jakiegoś zmarłego.
Przekazując dekret odpustowy przeorowi Jasnej Góry i nawiązując do jubileuszu 300-lecia ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej, w wygłoszonej homilii stwierdził: – „Mam nadzieję i ufam, i o to trzeba nam gorąco się wspólnie modlić, że w ten sposób Polacy na nowo zaproszą Maryję do swojego domu, do swojej rodziny, w swoje życie, aby stała się rzeczywiście naszą Królową, aby stała się mostem prowadzącym do Boga. Ukoronują Maryję żywą koroną duchowych darów, czy konkretnych uczynków miłosierdzia, naszych czystych serc, odnową życia w duchu Ewangelii, może spowiedzią po wielu latach, pojednaniem się z kimś po długim konflikcie, postanowieniem porzucenia alkoholu, narkotyków, czy pornografii, czy też tak po prostu, postanowieniem modlenia się
na Różańcu. Wszak to my jesteśmy diamentami w Jej koronie, nasze życie, nasze zmagania, nasze pragnienia pełnienia woli Bożej, zwłaszcza w chwilach trudnych”.