Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

WIELKI POLSKI BOHATER

Nałożenie paliusza – Poznań, 08.09.1958 r.

„Należy do panteonu żołnierzy niezłomnych, z którymi razem cierpiał w więzieniu mokotowskim. Nie mam żadnych wątpliwości, że abp Antoni Baraniak – postać w szerokiej przestrzeni publicznej zapomniana i przemilczana, jest podnoszony dziś do rangi jednego z najważniejszych bohaterów Polski po 1918 r.”.

Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

„Wielkość abp. Antoniego Baraniaka należy bez wątpienia do najjaśniejszych w najnowszych dziejach Kościoła katolickiego w Polsce. (…) nieugięcie i konsekwentnie urzeczywistniał nakreśloną przez Prymasa Wyszyńskiego linię postępowania Kościoła katolickiego w Polsce w obronie chrześcijańskiej wiary, a pośrednio także poczucia identyczności, tradycji i patriotyzmu”. „Gdyby nie arcybiskup Baraniak i jego nieugięta postawa, nie byłoby powrotu prymasa Wyszyńskiego do Warszawy po okresie uwięzienia, bez prymasa Wyszyńskiego nie byłoby kardynała Wojtyły, a potem Jana Pawła II”.

Ks. abp Marek Jędraszewski,
Metropolita Krakowski

„Nie załamał się, nie poddał żadnym naciskom, pozostał wierny Kościołowi i Ojczyźnie, nie zdradził prymasa Wyszyńskiego. Może stanowić wspaniały wzór do kształtowania charakteru i sumienia. To człowiek niezłomny”.

Ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański

6 października 2017 r. Metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki poinformował o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. abp. Antoniego Baraniaka na szczeblu diecezjalnym.