Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło”
ul. Kazimierza Wielkiego 18/3
30-074 Kraków

Sekretariat: 12 423-22-57
Redakcja: 12 421-75-49
Prenumerata: 12 422-74-18

JUBILEUSZOWE WSPOMNIENIE LITURGICZNE

Para Prezydencka podczas jubileuszowej liturgii w wigilię liturgicznego wspomnienia bł. Salomei. Kraków, kościół św. Andrzeja Ap.

Szczególny, Jubileuszowy Rok 750 lat od śmierci bł. Salomei, trwał od 19 listopada 2017 do 19 listopada 2018. Jednak na mocy DEKRETU, udzielonego przez papieża Franciszka, do 31 grudnia 2018 r. w kościele Sióstr Klarysek pw. św. Andrzeja Ap. można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Wspólna modlitwa podczas nowenny miesięcy (od lutego br.) i nowenny dni (10–18 listopada), w duchowej łączności z klariańską wspólnotą, została zwieńczona samą uroczystością i dziękczynieniem za życie, powołanie i świętość bł. Salomei.
WIGILIA ŚWIĘTA BŁ. SALOMEI
18 listopada br. niedzielnej liturgii w klariańskiej świątyni, w wigilię jubileuszu – ramach uroczystości związanych z pierwszą polską klaryską – przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski. W wymowny sposób spotkanie Kościoła lokalnego, w osobie Metropolity Krakowskiego, splotło się z obecnością Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Małżonką i Rodzicami. Na powitanie, w słowie wstępnym do liturgii Mszy św., prowincjał krakowskich franciszkanów Marian Gołąb OFMConv przypomniał, że bł. Salomea połączyła dwa światy – państwowy i kościelny. Była księżną i klaryską. „I dziś – podkreślił przełożony franciszkańskiej wspólnoty – po raz drugi te dwa światy gromadzi wokół siebie: władzę państwową i kościelną”. W homilii ks. abp Jędraszewski zauważył, że „historia człowieka związanego z krzyżem Jezusa Chrystusa, w osobie i życiu bł. Salomei, piastowskiej księżniczki, objawiła swe niezwykłe piękno”. – Niech Salomea – kontynuował główny celebrans – wybłaga dla nas łaskę takiego trwania przy krzyżu, które daje moc zwyciężania tego wszystkiego, co jest ze świata i co chciałoby nas z nadziei zwycięstwa odrzeć. – W tym duchu sformułowała swój testament, kiedy umierała 750 lat temu. Uroczystej wigilii, jak i obchodom całego Jubileuszowego Roku towarzyszyła następująca Modlitwa w intencji Ojczyzny, za przyczyną świątobliwej klaryski: